Skip to main content

Genişletilmiş Gerçeklik (Augmented Reality)

Genişletilmiş Gerçeklik (Augmented Reality)

Bu site eğitim materyallerinin genişletilmiş gerçeklik ile nasıl zenginleştirileceği üzerine yapılan bir dizi çalışmanın ürünlerini içermektedir. Araştırma kapsamında genişletilmiş gerçeklik ile zenginleştirilmiş öğrenme materyallerinin öğrenme sürecine katkısı ve zenginleştirmeye bağlı olarak bu katkıların değişimi üzerine deneysel çalışmalar yürütülmektedir.

Genişletilmiş Gerçeklik eğitimde zengin içeriklerin oluşturulması için sanal dünyanın, gerçek dünyaya adapte edilmesini sağlayan diğer uygulamaların zayıf olduğu noktaları gerçeğe yakın düzeyde anlık olarak işleyebilen üstünlükte ortamların oluşturulmasına katkı sağlamayan uygulamalardır. Öğrenen genişletilmiş gerçeklik uygulamalarıyla duyusal olarak görme ve işitmenin bir adım ötesinde etkileşimlerinin sonucunda anlık olarak karşılık alabilmekte ve seçimleriyle değişimleri şekillendirmektedir. Bu değişimler eş zamanlı ve geri beslemeli bir süreç olarak kişinin yaptığı seçimlerle şekillenmektedir. Bu öğrenen içerik etkileşiminde kişinin ekrana verdiği tepkinin ötesinde ekranın da ona tepki vermesi anlamına gelmektedir. Böylelikle öğrenen nesnelere dokunma ve hareket ettirme gücüne sahip olmaktadır.

Görüntüleme cihazının karşısındaki fiziksel konumunuzu ve bakış açınızı değiştirme hızınıza bağlı olarak tepkiler alabilmeniz ve bunları zenginleştirebilmeniz mümkündür. Zengin içerikli uygulamalar geliştirmek adına günümüzde genişletilmiş gerçeklik uygulamalarında konumunun tespit edilmesi için dijital pusula ve ivmeölçer gibi değişik sensör yapılarına sahip cihazlar kullanılmaktadır. Piyasada yer alan birçok tablet ve mobil cihaz genişletilmiş gerçeklik için gerekli olan kamera ve gerekli uygulamaları çalıştırabilecek donanımlara sahiptir. Bunların yanında farklı giyilebilir teçhizatlar ile genişletilmiş gerçeklik deneyimini arttırabiliriz. Böylece öğrenen ve öğreticilerin öğrenme süreci boyunca gerçek dünyada çeşitli imkânsızlıklar sebebiyle ulaşamadığımız ya da somutlaştıramadığımız birçok nesneyi, olayı, deneyi ve uygulamayı gerçekleştirebilecek ve eğitim etkinliklerini daha eğlenceli hale getirebileceğiz.

  1. Course Number

    ET401
  2. Classes Start

    Sep 26, 2015
Enroll